Bajkowisko w CK Zamek, marzec 2014

Bajkowisko

W poniedziałkowy wieczór - 17 marca 2014 w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek  wrzało jak w ulu. A wszystko za sprawą pełnego emocji i „magii” BAJKOWISKA- niezwykłego festiwalu baśni zorganizowanego przez Lions Club Poznań New Design na rzecz Hospicjum Palium, dla Małych i Dużych, od lat 3 do 100. Baśnie i bajki opowiadali znani i lubiani artyści, aktorzy  i osoby publiczne w atrakcyjnej oprawie muzycznej i multimedialnej.

Pomysłodawczynią i koordynatorem Bajkowiska była Agnieszka Niedbała wiceprezydent klubu. Produkcję, efekt artystyczny i emocjonalny zawdzięczamy członkini klubu, Katarzynie Janysce – Cyris.

Wydarzenie  zainaugurowało cykl działań, mających na celu pozyskanie funduszy na KONTYNUACJĘ ROZBUDOWY Hospicjum Palium. Panie z LC Poznań New Design zebrały do Bajkowiska 23.000 zł. Finalnie Klub zebrał i przekazał na mocy porozumienia z Hospicjum kwotę 25.343,66 zł.

Sala Wielka Centrum Kultury Zamek wypełniona była po brzegi. Przyjść mógł każdy kto się zgłosił a nawet Ci, którzy przyszli na ostatni moment bez wejściówek. Tak działa magia - mury stają się jak z gumy. Dzieci z poznańskich domów dziecka i ich opiekunowie, podopieczni Stowarzyszenia Na Tak i Hospicjum wzięli udział nieodpłatnie. Inni wpłacali darowizny według uznania.

Jako pierwsza opowiedziała bajkę "Jest gdzieś taki kwiat" księdza Mieczysława Malińskiego Agnieszka Różańska z Teatru Nowego. Piotr Reiss przeczytał bajkę Liliany Bardijewskiej „Moje nie moje”  a Małgorzata Ostrowska napisaną przez siebie "Bajkę o marchewce". Tomasz Wolny, znany z Pytania na śniadanie, w uroczym towarzystwie swoich dzieci przedstawił baśń  Oscara Wilde’a  "Szczęśliwy książę".

Paweł Binkowski z Teatru Nowego sięgnął po klasykę, baśń Hansa Christiana Andersena „Słowik”. Wielki entuzjazm wywołał Jerzy Moszkowicz,  teatrolog, Dyrektor Centrum Sztuki dziecka  "Bajką o Rozczarowanym Rumaku Romualdzie" Maliny Prześlugi. 

Anna Dymna, która przyjechała aż z Krakowa, udostępniła scenę dzieciom, które w jej objęciach miały wyjątkową okazję popisów recytatorskich i improwizacyjnych. Sama przeczytała kilka wierszy Wandy Chotomskiej o instrumentach. 

Absolutnym hitem okazał się spektakl  „Trzeba umieć patrzeć” młodzieżowej grupy teatralnej "iSKRZYDŁA" z Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego nr 1 w Poznaniu pod opieką artystyczną Marleny Kwitowskiej.

Muzyką czarowali publiczność:  skrzypaczka Kasia Klebba i multiinstrumentalista Paweł Paluch. Oryginalne ilustracje wkradały się na ekran w tle spod „ołówka” Jakuba Psuji, scenografa teatralnego i telewizyjnego.

Niebanalną i żywą konferansjerkę stworzył Marek Cyris, aktor Teatry Animacji wraz z młodymi podopiecznymi z Pracowni Teatralnej CK Zamek. Mali i duzi artyści wystąpili bez honorarium.

Oprócz zebrania funduszy zrealizowane zostały także inne ważne cele społeczne – uświadamianie jak pięknym, ciepłym i przyjaznym miejscem jest Hospicjum Palium oraz przypomnienie tradycji budowania relacji rodzinnych i społecznych poprzez wspólne spędzanie czasu i czerpania mądrości z baśni.

Tekst: Joanna Skorupska – Górska     
zdjęcia Jakub Wittchen

Artysci all2 

 

SLAJD logotypy

 

 

 

Aktualności

Wesprzyj nas

Wspierają nas